Muži v odvetě s Dvorem Králové prohráli 2:3
neděle 09. dubna 2017

Letci zůstali před branami II. ligy. Kouč u "A" týmu končí

Ten sen byl hodně blízko a zároveň příliš daleko. Tak či tak se Letci nemají za co stydět. Po středeční porážce 2:6 ve Dvoře Králové nad Labem se statečně bili i v domácí odvetě, v níž prohráli těsně 2:3. A klíč od brány do II. národní ligy tak dostal vítězný Rodos... Sobotní zápas byl posledním pro Jana Doutnáče, jenž u týmu jako hlavní trenér končí. Pozor, i přes nezdar ale naděje na II. ligu stále žije!

"Jsem opravdu hrdý na celý náš tým, kam to až dotáhl. Tři čtvrtě roku jsme měli trénink jednou týdně, a přesto jsme to odehráli důstojně až do konce. I s hráči, kteří nastupovali navzdory svým zraněním," řekl po utkání kapitán Letců Jan Mišner.

Před sobotní odvetou mluvil odhodlaně, po ní už smířeným tónem. On i jeho spoluhráči sportovně uznali, že byl Rodos o něco lepší. "Postoupili zaslouženě a my jim gratulujeme."

Ve finálové sérii Dvůr Králové opravdu využil svých hokejových dovedností a větších zkušeností. Do Letňan přijel se čtyřgólovým náskokem z prvního utkání, takže bylo předem jasné, že by se v Ice Areně musel odehrát malý hokejový zázrak.

A hosté si výsledek hlídali od začátku do konce.

Letce vlastně v celém finále nepustili ani jednou do vedení. "Podle mě byla klíčová druhá třetina prvního utkání, kdy jsme si nechali dát tři góly. Od té doby si to Rodos kontroloval, přitom my jsme byli u nich v úvodní třetině lepší," hledal momenty, kde se lámal chleba, trenér Jan Doutnáč.

V domácí odvetě jeho tým "jen" vyrovnal na 1:1 právě z hole Mišnera a konečné skóre 2:3 upravil až v závěru Jan Valder. "Byla to úžasná atmosféra, užívali jsme si ji naplno," děkoval domácímu publiku Mišner. "Vážně díky za celou sezonu. Vážíme si každého fanouška, který na náš zápas přijde."

Rodos tak od prohraného semifinálového utkání krajské soutěže s Hronovem vyhrál 12 zápasů v řadě a po právu mohl v Ice Areně rozjet se 150 svými fanoušky bujaré postupové oslavy.

"My jsme věděli, že to tady bude těžký zápas. Že se na nás domácí budou snažit vlétnout. Že se na tak úzkém hřišti bude hrát kontaktní hokej... Ale dobře jsme se na to s hráči připravili," pochvaloval si kouč hostů Ivan Houda a užíval si radost se svým mužstvem.

"Chtěli jsme je nutit k chybám a dostat je pod tlak dvěma rychlými góly, což se nám však nepodařilo," krčil rameny domácí trenér Letců Doutnáč. "Měli jsme hodně přesilovek, ale využili jsme jen jednu. Prostě nám chybí dlouhodobá zkušenost."

V utkání už chyběl ofenzivní supertalent Lukáš Rousek, jehož testuje juniorská Sparta. To do branky se místo Matěje Olivy postavil tentokrát Lukáš Pařík. Teprve 16letý gólman se stal hrdinou domácích, když zlikvidoval spoustu obrovských šancí. "Podal super výkon a ukázal, že může mít velkou budoucnost. Klobouk dolů před jeho výkonem," chválil Doutnáč.

"Ten zápas jsem si moc užíval a snažil se podat co nejlepší výkon. Je to pro mě další velká zkušenost," povídal Pařík pokorně. "Měl jsem trochu trému, ale ta na ledě rychle zmizela. Děkuju klukům a trenérovi, že mi tu příležitost dali."

Z Doutnáčovy strany to byl vlastně poslední tah, pro který se u "A" týmu rozhodl. Už před zápasem hráčům oznámil, že jde na střídačku v pozici hlavního kouče naposled. Z časových a zdravotních důvodů se funkce vzdává. "Bude mi to chybět. Ale v kontaktu zůstaneme a občas se přijdu podívat třeba v roli asistenta."

"Co hráči v posledním utkání předvedli, si zasluhuje uznání," dodal. "Hráli nadoraz až do konce, na hranici svých možností nechali na ledě úplně všechno. A diváci byli samozřejmě skvělí."

Kdo se stane Doutnáčovým nástupcem, se zatím neví. Stejně tak je totiž nejasný i osud ambiciózního "áčka", které by ve II. lize rádo vidělo i vedení klubu. Úplně beznadějná vidina to však stále není.

V nejbližších týdnech by se totiž mělo rozhodnout, zda se bude celostátní soutěž rozšiřovat. Pokud by k tomu ze strany Českého svazu ledního hokeje došlo, mají být Letci podle zákulisních informací jedním z hlavních adeptů, kteří by dostali divokou kartu.

Vzhledem k tomu, že je od příští sezony zrušena první liga juniorů, by věci nabraly zcela nový spád a klub by se mohl vydat novým směrem. Co se ale ve skutečnosti stane, ukážou až následující týdny a měsíce.

HC Letci - Dvůr Králové nad Labem 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 24. Mišner (Štěpán, Zima), 59. Valder (Božilov, Novák) - 22. Daňo (Luštinec), 35. Filip (Ježek), 53. Zmítko (Hamerský). Rozhodčí: Sýkora - Rubáš, Tvrdík. Diváci: 400. Vyloučení: 8:9. Využití: 1:0. Konečný stav série: 0:2.
HC Letci: Pařík - Zima, Šulc, Major, Uhlíř, Novák, Božilov, Kučera, Kazda, Kautský, Koubík - Štěpán, Šramota, Mišner - Nadaný, Horáček, Mrázek - Valder, Bílek, Král. Dvůr Králové n. Labem: Čáp (Kozák) - Vitebský, Krejcar, Vacek, Hamerský, Mišinec, Daňo, Zmítko - Karlík, Rychtera, Filip, Rutrle, Háze, Sedláček, Lelka, Luštinec, Szakal, Fořt, Ježek.