Letci prohrou na jihu Čech zakončili 1. fázi
neděle 03. prosince 2017

Chyť mě, když to dokážeš... Mladší dorost doufá v zázrak

Chyť mě, když to dokážeš. Název hollywoodského filmu s Leonardem DiCapriem a Tomem Hanksem připomíná průběh sobotní bitvy mladšího dorostu, který první fázi základní části zakončil porážkou 4:8. Podržte se - sedm gólů proti Českým Budějovicím Letci inkasovali od jediného hráče, který navíc připravil i ten osmý. "Chyť mě, když to dokážeš" ale vystihuje i jejich současnou situaci v celé extralize.

Naděje na záchranu se totiž každou porážkou snižují. A mladší dorostenci jich mají na kontě už 15 v řadě. Bitvou na jihu Čech zakončili první fázi základní části, v níž dokázali urvat jedinou výhru a pouhých šest bodů.

A ve zrádné skupině Střed jsou zatím beznadějně poslední.

Stáhnout bodové manko se jim nepodařilo ani v Českých Budějovicích. Byť Letci čtyřikrát vedli, vždy o náskok přišli. A zatímco jim střelecký prach v polovině boje vyschnul, ten soupeřův nikoliv.

Tedy přesněji: Letci prohráli především s jedním hráčem. Jmenuje se Pavel Novák a v sobotu předvedl neuvěřitelný počin. V extraligovém utkání vstřelil sedm gólů, u toho zbývajícího si připsal asistenci.

Pražskému týmu se ho nepovedlo eliminovat. "Je to rozdílový hráč. Je někde úplně jinde," popsal ho trenér Tomáš Blažek. "To bychom na něj museli nasadit po celý zápas našeho Krutila, ale Budějovice ho nasazovaly každé druhé střídání. Nešlo ho ubránit."

Novák je ten hoch na fotografii. Je kapitánem reprezentační šestnáctky a ve své kategorii platí za ohromný talent. Pravidelně nastupuje za starší ročník, ovšem teď České Budějovice potřebovaly jeho pomoc, protože si výhrou nad Letňany zajistily na poslední chvíli účast v play-off.

"Měl jedenáct šancí, dal sedm gólů, nastřelil dvě tyčky," pokrčil rameny kouč Blažek. "Když se dostane do šance, je to většinou gól. Má koncovku jako dospělý hráč, rychlou, tvrdou, přesnou. Těžko uvěřit, že mu je teprve tolik let. Je to už hotový útočník."

Ostatně Letňany téměř sám porazil už v prvním vzájemném měření v Ice Areně - tehdy se Novák pod výhru 8:2 podepsal bilancí 4+4.

Blažkova parta má tuto naháněnou už za sebou. To nejtěžší je ale teprve před ní.

Na předposlední Pardubice ztrácí už 11 bodů, pokud chce pomýšlet na záchranu v extralize, musí začít co nejdříve vyhrávat. V mladším dorostu automaticky sestupuje poslední tým z každé ze tří skupin. Nyní přijde nadstavba skupiny o udržení, kde proti sobě budou hrát celky ze spodní poloviny tabulky.

Dosavadní základní část lze rozdělit na tři části. "Nevstoupili jsme do sezony špatně, urvali jsme hned několik bodů a hráli jsme v euforii - to byla ta první část," shrnuje Tomáš Blažek. "Pak přišla krize, začali jsme prohrávat vyrovnané zápasy, vystřízlivěli jsme a zjistili, na co máme a nemáme," vyjmenoval druhou část. "A ta třetí? V posledních čtyřech pěti utkáních se kluci zase zvedli a chtějí bojovat. Hra už vypadá mnohem líp a tým si začíná zase věřit."

Je to přitom poněkud nespravedlivé...

Skupina Střed je ze všech tří skupin jednoznačně nejtěžší, nenabízí totiž Letcům jediného slabšího soupeře. Pokud by Letňany hrály v jakékoliv jiné, takové problémy s největší pravděpodobností nemají.

Skupiny se navíc oproti staršímu dorostu neslučují a týmy se tak do konce sezony měří s těmi, na které už narazily. "Bohužel s tímhle nic nenaděláme. Na nás letos vyšel Střed a nám nezbývá než bojovat."

Krušné časy zatím zdaleka nekončí. Letňany bijí na poplach.

České Budějovice - HC Letci 8:4 (2:3, 4:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 9. Novák, 16. Novák (Janoch, Hanák), 29. Novák (Pavlát), 31. Novák (Hanák), 36. Novák (Dvořák), 38. Novák (Janoch), 55. Svach (Novák), 59. Novák (Hanák, Remta) - 9. Škarda (Václavík), 13. Pětník (Vítů, Zrcek), 18. Pětník (Krutil), 30. Václavík (Čech). Rozhodčí: Horáček - Kreuzer, Polonyi. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 58. Střely na branku: 29:26.