Video a rozhovor s trenérem Joeym Delivou
neděle 23. července 2017

Kanaďan radí: Kdykoli můžete, jděte do brány a střílejte

V kanadském hokejovém prostředí je Joey Deliva velmi známý. Se svou společností North Ice pořádá dovednostní kempy mimo jiné také slavným Montréal Canadiens. Příjemný chlapík se teď na týden ocitl mezi mantinely Ice Areny, kde vedl tréninky druholigových Letců. Intenzivní dril si užíval jak on, tak i samotní hráči, kteří ho na závěr obdarovali. "To byl pro mě důkaz dobře odvedené práce," přiznal.

Jak se vůbec seběhlo, že jste vedl tréninky letňanského týmu?
Jsme partneři společnosti Sports Events tady v České republice. Už několik let spolu děláme na různých projektech a na hokejové škole. Když Letci zjistili, že jsme v Praze a spolupracujeme se Sports Events, ozvali se Viktoru Lukášovi. Bylo to všechno na poslední chvíli, ale vyšlo to, za což jsem moc rád. S klukama jsem si užil spoustu zábavy.

Bylo těžké pro vás na poslední chvíli souhlasit? Nebo jste to bral jako skvělou příležitost?
Když jsem byl o to požádán, byl jsem nadšený. Miluji nové výzvy a šance. Možnost pracovat s hráči, kteří mají určitou úroveň dovedností, je parádní. Můžete dělat pokročilejší cvičení a to je velká zábava. Pro mě to byla skvělá příležitost, kterou jsem si moc užil.

A šlo to dobře?
Ano, šlo to výborně. Hráči se ke mně chovali moc hezky, dokonce mi koupili společný dárek. To byl pro mě důkaz toho, že je to bavilo. Reagovali velmi dobře na to, co jsem jim říkal, i na chyby, na které jsem je upozorňoval. Vypadalo to, že ocenili jiný způsob tréninku a užili si něco nového.Byl to úžasný týden.

Jak vám hráči rozuměli po jazykové stránce?
Většina rozuměla, dva z nich mluvili opravdu dobře anglicky. A když náhodou došlo k nějakému nedorozumění, na ledě s námi byl Aleš Totter i Viktor, kteří překládali. V komunikaci tedy nebyl absolutně žádný problém.

Když se podíváte na přístup k tréninku hokejistů v Severní Americe a v Česku, jaký vidíte největší rozdíl?
V Severní Americe máme o něco intenzivnější přístup. Rozdíl je i v mentalitě, kdy u nás dbáme hodně na to, aby hráči chodili do branky a dávali i ty ošklivé góly. Klukům v Letňanech jsme tohle také zdůrazňovali. Když máte příležitost, tak se neotáčejte do rohu, ale střílejte na bránu a běžte za tím. To je jedna z věcí, která vám jako profesionálnímu hokejistovi vydělává peníze. Když dáte za sezonu 5 až 6 takto ošklivých gólů, zvýší se i váš plat. Tímto způsobem se snažím vysvětlit, jak by měli hráči uvažovat.

Využíval jste i některé metody z kempů týmů v NHL?
Mám svůj styl, který razím v Severní Americe i kdekoliv jinde, kde trénuji. Kamkoli přijedu, snažím se ukázat příklad hokejisty, který pracuje intenzivně, protože jsem přesvědčený, že to přináší ovoce. Jestli jste Čech, Švéd, Fin nebo Číňan, na tom nezáleží. Jako hokejista máte určitou kvalitu a mým cílem je, abyste se naučil pracovat co nejintenzivněji. Když se to povede, pro mě to znamená, že jsem také odvedl dobrou práci.

Na kterou z dovedností se konkrétně specializujete? Spíše bruslení nebo, práce s kotoučem?
Na vše, co se dovedností týče. Jsem dovednostní kouč, ale také i hlavní trenér v jednom středoškolském programu v Montréalu. Vedu tedy individuální tréninky, ale i mužstvo po celou sezonu. Nejvíce lidí si mě ovšem najímá na rozvoj bruslení a stickhandlingu.

V čem podle vás zatím Letci nejvíce ztrácejí?
Upřímně jsem zaznamenal, že kluci mají hodně dovedností. Jestli jim něco chybí, to nemohu říct, ale jde především o tu intenzitu. Během týdne jsem si ale všiml, že kluci reagovali dobře na zvýšené tempo a trénovali s velkým nasazením. Dokud se toho budou držet, věřím, že mohou mít úspěch.

Na kempu Montréalu jste se určitě setkal s Tomášem Plekancem. Znáte se i s jiným českým hráčem?
Minulý rok jsem měl šanci na ledě pracovat s Romanem Hamrlíkem, což byla velká zábava. Líbily se mu věci, které dělám. Požádal mě o další nápady i co se doplňkového vybavení týče. On totiž začal trénovat mládež v Montréalu.

A co se týče Plekance, má oproti severoamerickým hráčům jiný přístup k hokeji?
Je velmi tichý, ale když je na ledě, má tu severoamerickou intenzitu. Pracuje nadoraz pokaždé, když je na ledě, což je jeho největší přednost. Samozřejmě má své kvality na obou stranách kluziště.

Jak si vůbec užíváte pobyt v Praze?
Jsem tu už počtvrté. Měl jsem šanci cestovat po Evropě, ale jak jsem napsal na svém facebookovém profilu před pár dny, Praha je mé oblíbené světové město. Je to krásné místo, má historii, hrad, krásné ženy, pivo, prostě všechno.

A co říkáte na Ice Arenu?
Byl jsem překvapený. Těšil jsem se, že tu bude hřiště mezinárodních rozměrů a ono se tu najednou objevilo úzké NHL hřiště pro 30 kluků na trénink. (směje se) Ale jinak je to krásná aréna v příjemném prostředí. Zkrátka udělejte led, dejte dohromady manťáky a pojďte hrát. Tenhle styl se mi líbí.