Letci podlehli v Jihlavě i Českým Budějovicím
neděle 15. října 2017

Zkraty mladšího dorostu. Nehraje jako tým, vidí Černoch

Jako by je napadl zákeřný virus, který vás dokáže v danou chvíli totálně paralyzovat. Přesně to připomíná počínání mladšího dorostu v letošním ročníku extraligy. Není zápas, aby se nevyhnul momentálnímu výpadku, jenž ho pak stojí dobrý výsledek. A Jiří Černoch, jeden z letňanských trenérů, se nebojí pojmenovat příčiny: "Tenhle tým nehraje jako tým. Má fyzické i morální nedostatky."

Ukázkovým příkladem dalšího kolapsu byl uplynulý týden. Ve čtvrtek v Jihlavě Letci během 50 vteřin dostali tři góly a bylo po nadějích. V sobotu inkasovali dvakrát za 25 vteřin - a hra na honěnou Pavla Nováka skončila 2:8.

Abyste byli v obraze: Letci domácí zápas prohráli s Českými Budějovicemi, ale prakticky je porazil jediný hráč. Snažení jakkoliv zastavit zmiňovaného Nováka, velký talent Jihočechů, bylo v Ice Areně marné.

Nejlepší střelec a nejproduktivnější hráč extraligové skupiny Střed byl u všech osmi gólů, když čtyři vstřelil a čtyři další připravil svým spoluhráčům. "Nemusí být dvě střídání vidět, ale pak přijdou dvě příležitosti a obě brilantně vyřeší. Jenže naši takovému hráči dávali až příliš prostoru," všiml si Jiří Černoch, letňanský kouč brankářů, který na střídačce vypomáhal Tomáši Blažkovi.

I v tomhle utkání nechyběla minuta, aby tým neinkasoval dvě slepené branky po sobě. A ano, také tady se lámal chleba celého klání. Když Michael Krutil s Jakubem Cichoněm stáhli dvěma rychlými trefami ztrátu na 2:3, přišla zanedlouho nato 28. minuta - a Novák bleskově připravil další dvě gólovky.

Z 2:3 rázem 2:5... A nakonec 2:8.

Ještě více byl však alarmující čtvrteční souboj v Jihlavě, kdy Letci drželi bezbrankový stav do 19. minuty. A pak? Naprosto fatální kolaps... Třígólová smršť za 50 vteřin a manko 0:3. Výjezd na Vysočinu nakonec skončil jednoznačnou porážkou 1:6.

"Nezaostáváme pouze po fyzické stránce, ale i po té psychické. Stačí nám dát gól, po kterém se mužstvo sesype, už si nevěří a pak inkasuje znovu," připomíná rozhořčený trenér Černoch.

Letňanští na tyto zkraty trpí několik posledních týdnů, není zápas, aby takový podobný nepřišel. Právě to je jeden z hlavních důvodů, proč čekají už šest kol na jediný bod. A proč se po první polovině úvodní fáze základní části krčí v tabulce na posledním místě.

Černoch v Jihlavě nebyl, ale tým od začátku sezony podrobně sleduje. A vadí mu hodně věcí.

"V tom mužstvu vidím hráče, kteří se po porážce smějí. Nebo dělají, jak jsou smutní, a pak vyjdou z haly a už nevědí, že před chvílí hráli. Je jim to ukradené," nebere si servítky.

Situace je přitom stále vážnější, hrozba sestupu s každou další porážkou stoupá. "A proto by si každý v kádru měl sáhnout do svědomí a všechno tohle si uvědomit. V týmu ale nepanuje zdravá atmosféra."

Ve své kritice Černoch pokračuje: "Kdyby se v mladším dorostu měřil Radegast Index, jsme na nule. Nevidím v zápasech, že by někdo padal do střel. Nevidím zarputilé souboje u mantinelu. Hráči by měli jezdit po zadku, ale nedělají to. Místo toho se jen zbavují puku, protože si nevěří."

V sobotu Letci přivítají Žďár nad Sázavou, kterému mohou oplatit předchozí porážku v prodloužení. Tehdy do soutěže vstoupili třemi zápasy, v nichž alespoň bodovali. Od té doby nic.

Podle uznávaného trenéra brankářů začíná vše v tréninku, kde mu chybí stoprocentní nasazení. "Je to věc určité morálky. Někteří si sem chodí jen zahrát, ale ve skutečnosti je jim jedno, jestli tu extraliga zůstane nebo ne. To se musí změnit ze všeho nejdřív."

Pokud se mladší dorost chce vyhnout záchranářským trablům, bude muset co nejdříve zabrat a shodit ze sebe velkou psychickou deku. Je jasné, co by mělo být základem úspěchu: vyvarovat se podobným zkratům, kterých bylo přespříliš, a pracovat především na sebedůvěře.

Do nadstavby o udržení už zbývá pouze devět kol. A nepřijdou-li další body, naděje záchrany se zase sníží.

Jihlava - HC Letci 6:1 (3:0, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 19. Chlubna (Havel, Moravec), 19. Kochrda (Augusta), 19. Chlubna (Polodna, Menšík), 26. Chlubna (Menšík), 48. Havel, 58. Winkler - 25. Škarda (Hlaváč, Klatt). Rozhodčí: Vrba - Rampír, Šťastná. Vyloučení: 3:6 + Havel (Jih.) a Suda (Let.) 5 min. + OK. Využití: 2:0. Diváci: 76. Střely na branku: 49:18.

HC Letci - České Budějovice 2:8 (0:3, 2:3, 0:2)
Branky a nahrávky: 23. Krutil (Černý, Tůma), 23. Václavík (Cichoň J., Krutil) - 6. Novák (Hanák), 10. Novák (Hail, Janoch), 15. Novák (Janoch, Hanák), 28. Janoch (Novák), 28. Janoch (Novák), 36. Novák (Hail), 47. Pojar (Novák), 57. Hanák (Janoch, Novák). Rozhodčí: Müller - Beneš, Juránek. Vyloučení: 5:5. Využití: 1:1. Diváci: 120. Střely na branku: 25:35.