"A" tým zahájil přípravu prohrou 3:4 s Kazachy
středa 02. srpna 2017

Zúžený kádr, sympatická hra. Jdeme správně, těší kouče

Mnozí očekávali souboj kočky s myší a ani Letci nevěděli, co od toho vlastně čekat. Jenže start přípravných zápasů dopadl i přes těsnou porážku 3:4 s Irtyšem Pavlodar nad očekávání dobře. "A" mužstvo se ve středu prezentovalo sympatickým výkonem a s trojnásobným mistrem kazašské ligy odehrálo vyrovnanou partii. "Dokázali jsme si, že jdeme správnou cestou," chválil si kouč Aleš Totter.

Prohra není důležitá, stejně jako nulová efektivita v samostatných nájezdech, které si oba soupeři dali po utkání jako bonus navíc. Podstatnější při této premiéře bylo něco úplně jiného.

"Všichni mají pochyby, jestli můžeme být dobří, a my jsme si museli ověřit, jak na tom ve skutečnosti jsme," řekl po utkání trenér Totter. "Je to teprve první krůček, ale dodal nám pro další přípravu potřebný klid. Přesně tohle jsme teď potřebovali."

Letci nepodali vůbec špatný výkon. Dobrým pohybem a nasazením znepříjemňovali papírovému favoritovi kombinaci a sami se do hry aktivně zapojovali. A to ještě nenastoupili v kompletní sestavě. Ve třetí třetině dokonce na krátkou chvíli vedli 3:2, než Kazaši skóre otočili a výhru ubránili. Za letňanské barvy se postupně trefili Martin Kotyra, Josef Saňa a Daniel Svoboda.

Ostatně slova chvály měl pro letňanské mladé mužstvo i Tomáš Vak, český kouč ve službách Pavlodaru: "Výborně jste bruslili, dobře jste nás napadali a hráli jste do těla. Taky jsme odehráli teprve první zápas, ale pro nás to byla výborná příprava. Stejně jako vy totiž skládáme nový kádr."

Ištyr má přitom ve své zemi tradičně ty nejvyšší ambice a v letech 2013 až 2015 vyhrál třikrát v řadě kazašský titul. "Na to, že kluci spolu nikdy předtím nehráli a nefungují v kádru žádné vazby, to bylo solidní," dodal k výkonu svého týmu letňanský kouč Aleš Totter.

Po utkání v něm vládl mírný optimismus, ale kouč viděl i nedostatky. "Není to tak, že v nějaké činnosti vyloženě hoříme, ale jde o drobnosti. Je jich dost a my na tom budeme pracovat v trénincích."

Letci příští úterý sehrají druhý přípravný zápas od 18.00 v Trutnově. V pátek 11. 8. a ve středu 16. 8. je pak čeká juniorka Sparty. Třetí srpnový víkend absolvují první domácí dvojzápas s Kobrou a soupeřem z Německa, 26. 8, pro změnu přivítají doma Trutnov. Ve středu 30. 8. se utkají na ledě pražské Kobry.

Totter už minulý týden zúžil svůj kádr, který čítal přes tři desítky hráčů. Někteří ho velmi zaujali, byť nechce konkrétně jmenovat. Pro nadcházející přípravné období si ponechal 8 obránců a 16 útočníků - a výběr brankářů nechal na Jiřím Černochovi, jenž má gólmany na starost.

O trojici je z 90 % jasno. Proti Pavlodaru nastoupil David Pírs. "A jevil se velmi slušně," líčil Černoch. Ten jedná ještě o příchodu jedné posily, která je v ideálním brankářském věku a má bohaté zkušenosti ze II. národní ligy. Zda námluvy nakonec dopadnou, by se mělo rozhodnout zhruba do týdne.

"S kluky, které jsme si nechali, budeme pracovat dál," uvedl hlavní kouč Totter s tím, že jsou ve hře ještě dvě až tři jména do pole, která by mohla tým posílit. "Těm, s nimiž jsme se rozloučili, jsme poděkovali. Bylo to těžké, ale když jsme se rozhodovali mezi dvěma hráči stejné výkonnosti, přednost měl buď mladší, nebo letňanský. Věřím, že jsme se rozhodli správně."

SRPNOVÝ PROGRAM PŘÍPRAVNÝCH ZÁPASŮ

• 8. 8. (18.00): Trutnov - HC Letci