Chceme dorosty vrátit co nejdřív do extraligy, zní u Letců
       
 

Chceme dorosty vrátit co nejdřív do extraligy, zní u Letců

12.04.2018 | (red)

Jeden s mladším dorostem vybojoval podruhé v řadě účast v play-off, druhý s tím starším naděje na postup mezi nejlepší dlouho živil. Jenže to bylo před rokem... Letos trenéři Tomáš Blažek s Martinem Rouskem prožívali mnohem černější sezonu - jejich týmy se trápily tak dlouho, až po letech opustily extraligovou společnost. Teď si oba mužstva prohodí. S cílem vrátit Letňany do nejvyšší soutěže.

 
V hlavě ho ten sestup stále hlodá, přesto Tomáš Blažek vyhlašuje jasný cíl: "Chceme extraligu vybojovat co nejdříve zpátky." S mladším dorostem ji definitivně ztratil už několik týdnů před koncem sezony a zbytek soutěže jeho Letci jen dohrávali z povinnosti. 

Od nového ročníku sice nově přebírá starší juniorku, ovšem tam bude mít úplně stejné ambice: "Neznáme sílu první ligy, ale důležitá bude hlavně ta naše. Takže se musíme soustředit především na sebe. A neustále na sobě pracovat.

Letní příprava na nový ročník startuje začátkem května. Trenéři už pomalu střádají plány.

"Patřím k lidem, kterým prohry hodně vadí, jen tak je nepřejdu," tvrdí Blažek a Rousek je v tomhle stejný. "Zažil jsem nejhorší sezonu ve své trenérské kariéře. Je ubíjející, když jste u sestupu. A je mi to líto i za kluky, kteří to tu kdysi vybojovali."

Už samotný los a start soutěže pro oba letňanské dorosty značily, že to letos nebude nic snadného, přesto Letci věřili, že se s těžkou situací vyrovnají. Jenže jak plynul čas, úspěchy nepřicházely. A výsledková krize se naopak prohlubovala.

Mladší dorost sice nezačal špatně, jenže po třech kolech přestal bodovat. A prohrával tak dlouho, až se jeho šňůra porážek protáhla téměř na čtvrt roku. Čtvrt roku nevyhrát? To musí s každým týmem zamávat. 

"Zkraje sezony jsme vystřízlivěli a začali poznávat realitu. Nejhorší byla série sedmi, osmi zápasů, kdy se mužstvo vždy po prvním gólu sesypalo a několikrát pak inkasovalo v jedné, dvou minutách," připomněl kouč Blažek slabiny mladšího dorostu. "Pak už bývalo rychle po zápase. Byl to zmar."

Bývaly i zdánlivě vyrovnané zápasy, kdy jeho svěřenci drželi se soupeřem dlouho krok. Jenže se převážně spíš bránili a na branku vyslali pár střel. "To byl případ třeba s Jihlavou, kdy jsme hráli vyrovnaný výsledek. Jenže jsme se v podstatě jen bránili a dopředu nebyli vůbec nebezpeční. I to byl důvod, proč nám záchrana unikla ne o kousek, ale o x bodů," dal Blažek za příklad závěr sezony.

Šlo na vývoj v soutěžích nějak reagovat? Možností podle obou trenérů příliš nebylo. 

"Chyběla nám hráčská kvalita, neměli jsme výkonnost," shodují se. "My jsme se samozřejmě snažili přivést nějaké hráče, ale když vám ostatní kluby rozeberou to nejlepší, není pak moc z čeho brát. Nebyli jsme konkurenceschopní."

V mladším dorostu před sezonou odešlo hned několik dorostenců stěžejního ročníku 2002 a počet zkušenějších druhoročáků tak nebyl v kádru příliš velký. Kvalitních náhrad k mání moc nebylo. 

Letci se navíc dostali do skupiny Střed, nejtěžší ze všech tří, kde byla až strašidelně vyrovnaná konkurence. A v nadstavbě mladšího dorostu se skupiny neslučují, takže Letňany neměly moc šancí dostat v další fázi sezony někoho pod sebe...

To starší dorost naopak najel na nový systém soutěže, který rozděloval týmy do více malých skupin. Jenže i tady Letci měli smůlu a vyfasovali jeden těžký kalibr za druhým.

Za základní část tak dokázali urvat jen dva body proti Mladé Boleslavi a ztráta obrovsky narůstala. Senzace se nekonala ani v nadstavbě, která sice začala výhrou na vsetínském ledě, jenže potom už se Pražané víceméně dál výsledkově trápili.

"Přitom já po tom Vsetíně věřil, že se to může otočit," přiznal trenér Rousek, jenž letos dělal asistenta Jiřímu Seidlovi. "Hned potom ale přišla velká facka. Hráli jsme s Chomutovem a Litvínovem, které nás přejely jasným rozdílem. Tam jsme si naplno uvědomili, že to těžko uhrajeme."

Ve hře staršího dorostu bylo několik zásadních problémů, a to hlavně v ofenzivě. 

Ostatně tady je stručné připomenutí...

Tak například: Letci za prvních 30 zápasů vsítili v průměru 1,3 gólu na zápas, což je zatraceně málo. Chybějící útočnou kvalitu deklaroval i fakt, že celý tým zařídil méně gólů než tři nejlepší střelci z uplynulé sezony. Co je obzvlášť zarážející? Letci prohrávali ve vlastních přesilovkách - inkasovali totiž během nich víc branek, než jich sami vstřelili. A když už jsme u toho srovnání s loňskou sezonou - tehdy se pyšnili 20% úspěšností v přesilovkách, zatímco letos zůstali na nicotných čtyřech.

"Co mi snad nejvíc vadilo, bylo to, že jsme opakovali ty samé chyby. Místo toho, aby si hráči v útočném pásmu něco dovolili, tak to odhazovali do rohů," zlobil se Rousek. "Ale v obranném pásmu to bylo něco úplně jiného. Tam naopak chtěli tvořit hru, pořád něco vymýšleli a zákonitě chybovali."

Přitom jeho kádr oproti mladšímu dorostu neměl málo druhoročáků, ani tak si ale nedokázal poradit. "V této kategorii by měl být rozdíl jednoho roku trochu znát. Ale u nás tomu tak nebylo," dodal kouč.

V závěru sezony už bylo těžké oba dorosty směřující k sestupu motivovat. Mladší skončil sezonu v polovině března s celkem 18 body, což bylo nejméně ze všech týmů. Starší dohrál na apríla se ziskem 25 bodů na předposledním místě. K záchraně potřeboval dvojnásobek.

"Je těžké hráče motivovat, když už je rozhodnuto, i tak si cením, že někteří z nich pracovali na maximum až do konce," snažil se najít alespoň nějaká pozitiva trenér Blažek. "Mile mě překvapili dva obránci ročníku 2004 - Aleš Čech a Šimon Němec." 

To Rouskovi se pozitiva nehledala lehce, optimistického toho podle něj moc nebylo. "Možná se dvě individuality prosadily v áčku," zmínil brankáře Petra Hamalčíka a obránce Ivana Lytvynova, kteří se zabydleli ve II. národní lize. "U nás ale chtěl Lytvynov až příliš vymýšlet, chtěl to strhnout. Jenže sám to neuhraje, obzvlášť z pozice beka ne."

Co se stalo, stalo se. Nyní je nejdůležitější snažit se už hledět dopředu. 

Cíl je jasný - zkusit dostat obě kategorie zpět do extraligy, což ale nebude vůbec jednoduché. Trenéři sice budou pracovat s jinými ročníky, ale práce se pro ně příliš měnit nebude. A to i přesto, že po přeskupení soutěží Českým svazem ledního hokeje už nebudou dva dorosty, ale nově dorost a juniorka.

Tomáš Blažek ji povede s asistentem Markem Čurillou, Martin Rousek bude mít u dorostu Ladislava Kadaněho. Vedení klubu už mělo schůzku i s rodiči a hráči, kterým vysvětlilo své záměry pro novou sezonu.

"Řekli jsme jim, že se do extraligy chceme vrátit co nejdřív. Hráče, o které bude jinde zájem, uvolníme, ovšem jen do prosince," vysvětluje Blažek záměry klubu. "Pak se všemi silami pokusíme zabojovat o postup a své hráče si stáhneme zpět, abychom své naděje co nejvíc zvýšili."

Vedení klubu věří, že to většina v obou kádrech pochopí. 

Extraliga do Letňan poprvé zavítala v roce 2010. A Letcům by zase určitě slušela.
 
Příští utkání
 
 
 
Copyright © 2011-2018 HC Letci Letňany & eSports.cz, s.r.o. & tellinger.cz  | ODM  | Informace o autorských právech  | RSS