Jak se dařilo Letcům v extralize? Postup, cena i finále LM
       
 

Jak se dařilo Letcům v extralize? Postup, cena i finále LM

26.05.2020 | (red)

V minulosti vám byl naservírován souhrn uplynulé sezony odchovanců Letňan, působících v zahraničních soutěžích. Teď přišla řada i na Tipsport extraligu. Výborné výkony zaznamenalo hned několik bývalých Letců působících napříč celou republikou. Dařilo se například Lukáši Rouskovi, ale také dvojicím v Hradci Králové a Motoru ČB, který postoupil i přes nedokončení ročníku mezi elitu.

 

Lukáš Rousek: Sparta ještě rok, potom vysněné Buffalo?

V Letňanech působil od první třídy až do staršího dorostu, v sezoně 2017/18 si dokonce zahrál v rámci hostování ze Sparty i za A-tým. To už však v době, kdy zároveň sbíral první extraligové starty. Lukáš Rousek zažil během aktuálního nedohraného ročníku přelomový rok.

V základní části nepřišel o jediný zápas a stal se společně s Andrejem Kudrnou pátým nejproduktivnějším hráčem klubu. V Praze by měl zůstat ještě následující rok, poté by mohl zkusit štaci v Buffalu, které ho bralo během draftu 2019 z celkové 160. pozice.

Statistiky 2019/20: Sparta Praha - 52 zápasů (14+15), 14 PIM a +5 účasti na ledě

Matěj Chalupa a Michael Gaspar: Extraliga i finále Ligy mistrů

Ačkoliv výkony Hradce Králové v základní části extraligy kolísaly, útočník Matěj Chlupa, který v Letňanech působil od mladšího do staršího dorostu, na uplynulou sezonu jen tak nezapomene. S Mountfieldem se totiž dostal až do finále Ligy mistrů, v němž Východočeši těsně nestačili na švédskou Frölundu poměrem 1:3. V semifinále s dalším švédským klubem - Djurgårdenem - 21letý útočník dokonce výrazně přispěl k úspěchu Hradce, když ve dvou utkáních dvakrát skóroval a navrch ještě jednou asistoval. Co se týče extraligy, Chalupa zaznamenal 24 bodů v 50 zápasech.

Rozhodující zápas o trofej v Lize mistrů si zahrál i zadák Michael Gaspar, který ale během sezony střídal nejvyšší soutěž s Chance ligou. V extralize nastřádal za Hradec dva góly a asistenci během 14 duelů, oblečen do litoměřického dresu nastoupil k 19 střetnutím, jednou skóroval a osmkrát asistoval. Kromě hokeje šikovný bek zároveň studuje na vysoké škole, vzdělává se na pedagogické fakultě.

Statistiky 2019/20 Matěje Chalupy: Mountfield HK - 50 zápasů (7+17), 20 PIM a +2 účasti na ledě
Statistiky 2019/20 Michaela Gaspara: Mountfield HK - 14 zápasů (2+1), 0 PIM a -5 účasti na ledě
Statistiky 2019/20 Michaela Gaspara: Stadion Litoměřice - 19 zápasů (1+8), 10 PIM a +1 účasti na ledě

František Hrdinka a Karel Klikorka: Boleslavská zkušenost

Za Mladou Boleslav nastupují hned dva obránci, kteří patří k řadám letňanských odchovanců. František Hrdinka bojoval v dresu Letců od první třídy až do staršího dorostu, stejnou porci sezon přidal i mladší Karel Klikorka. První zmiňovaný vzal svou hokejovou cestu oklikou přes Švédsko, kde působil v mládežnických výběrech Frölundy i Linköpingu, následně zamířil do extraligové Mladé Boleslavi. V minulé sezoně pendloval mezi A-týmem a Prostějovem v Chance lize, během 18 zápasů zaznamenal svůj první extraligový gól.

Teprve 18letému Klikorkovi se stejný úspěch povedl hned v úvodních osmi extraligových střetnutích. Svůj um přitom rozvíjel v mladoboleslavské juniorce a Chance lize, kde hrál dokonce za dva týmy: Ústí nad Labem a Litoměřice. Ve všech působištích se mu přitom povedlo zaznamenat branku.

Statistiky 2019/20 Františka Hrdinky: Mladá Boleslav - 18 zápasů (1+0), 4 PIM a +1 účasti na ledě
Statistiky 2019/20 Františka Hrdinky: Jestřábi Prostějov - 25 zápasů (0+5), 6 PIM, -3 účasti na ledě

Statistiky 2019/20 Karla Klikorky: Mladá Boleslav - 8 zápasů (1+0), 0 PIM a -2 účasti na ledě
Statistiky 2019/20 Karla Klikorky: Slovan Ústí n. L. a Stadion Litoměřice - 22 zápasů (4+8), 4 PIM, +5 účasti na ledě

Václav Karabáček a Ivan Lytvynov: Postup s Motorem až do extraligy

Zatímco Václav Karabáček působil u Letců mezi první třídou až mladším dorostem, Ivan Lytvynov od mladšího dorostu až po A-tým. Oba se podíleli na velkém úspěchu českobudějovického hokeje, kterému se povedlo po dlouhých letech čekání znovu vybojovat extraligovou příslušnost. Karabáček po odchodu z Letňan zamířil do akademie v Salcburku, další jeho kroky vedly do zámoří, kde působil celkem pět sezon. Po návratu do Čech krátce vypomohl Kometě s Hradcem a nakonec se usadil v Českých Budějovicích. Aktuální sezona pro 24letého forvarda byla bodově nejvýraznější za poslední roky. Zaznamenal hned 12 branek a 24 nahrávek ve 48 duelech.

Obránce Ivan Lytvynov zažil podobný příběh. Po sezoně ve Finsku, kam se přesunul z Letňan, ho oslovil Motor. Odehrál 46 zápasů a zapsal na beka slušných 24 bodů. V 19 letech by tak v příští sezoně poprvé mohl okusit Tipsport extraligu.

Statistiky 2019/20 Václava Karabáčka: Motor České Budějovice - 48 zápasů (12+24), 34 PIM, +20 účasti na ledě
Statistiky 2019/20 Ivana Lytvynova: Motor České Budějovice - 46 zápasů (5+19), 16 PIM a +39 účasti na ledě

Vojtěch Kropáček a Jiří Průžek: Kontakt s extraligou a ocenění

Zatímco Vojtěch Kropáček už jeden extraligový start a dokonce i gól z dřívějších ročníků měl, pro Jiřího Průžka šlo o prvotní zkušenost s nejvyšší soutěží. První jmenovaný útočník prošel Letňany od první do osmé třídy, druhý se přesunul až v kategorii staršího dorostu. Průžka zároveň potkal boj se závažnou nemocí, když mu byla diagnostikována rakovina varlat. Svůj sen však nevzdal a bojoval za návrat na led, za což obdržel nově udělovanou cenu za oddanost hokeji. 

Jeden patří pražské Spartě, druhý Bílým Tygrům Liberec.

Statistiky 2019/20 Vojtěcha Kropáčka: HC Sparta Praha - 3 zápasy (0+0), 0 PIM, 0 účasti na ledě
Statistiky 2019/20 Vojtěcha Kropáčka: HC Stadion Litoměřice - 46 zápasů (3+5), 22 PIM, -5 účasti na ledě

Statistiky 2019/20 Jiřího Průžka: Bílí Tygři Liberec - 12 zápasů (1+4), 4 PIM, +5 účasti na ledě
Statistiky 2019/20 Jiřího Průžka: Benátky nad Jizerou - 25 zápasů (9+12), 2 PIM, -7 účasti na ledě

 
Příští utkání
 
 
 
Copyright © 2011-2020 HC Letci Letňany & eSports.cz, s.r.o. & tellinger.cz  | ODM  | Informace o autorských právech  | RSS