Sezona juniorky: stoprocentní úspěšnost i skryté potíže
       
 

Sezona juniorky: stoprocentní úspěšnost i skryté potíže

26.11.2020 | (red)

Dvacítka zahájila ročník skvěle. Všechny soupeře přetlačila a ačkoliv stihla jen čtyři utkání, nastřílela pětadvacet gólů. Trenér Martin Rousek však nevidí všechno růžově a přiblížil problém, na kterém musí junioři v budoucnu zapracovat. Stopkou bylo nakonec zpřísnění opatření, kdy se veškerá odpovědnost rázem přehoupla na samotné hráče. „V jejich věku už na ně nemůžeme dohlížet,“ namítl hlavní kouč.

 

Nejstarší mládežnické kategorii se podařilo těžit body ze všech utkání. Každé z nich bylo navíc gólově bohaté, Letci v nich vždy vsítili minimálně pět zásahů. V sezoně zatím ale stihli jen čtyři duely, jelikož byly dva odloženy.

Hned v prvním kole junioři smetli Děčín sedmi trefami a následně přetlačili Kadaň 6:4. Louny byly pro Letce složitějším protivníkem. Po ofenzivní první třetině letňanští mladíci vedli 3:2, nicméně po základní hrací době svítil nad ledem vyrovnaný stav 4:4. Rozhodnout musely až samostatné nájezdy, kde byl pražský celek nakonec lepší.

Poslední klání před pozastavením soutěže proběhlo na domácím ledě proti Ostrovu, kde si juniorka potvrdila svoji vítěznou šňůru (7:4). „Zatím jsme všechny soupeře přehráli a myslím si, že jsme byli ve všech zápasech lepší,“ komentoval Martin Rousek.

Hlavní kouč je pochopitelně za pozitivní výsledky rád, nicméně jedna věc se mu nelíbí. Svým svěřencům vytýká hlavně předčasnou radost a unáhlenost z dobrého výkonu. Tyto aspekty totiž mohly kolikrát vést ke zbytečným komplikacím. „Mimo toho prvního zápasu jsme výborně začali, vedli jsme rychle i o dvě branky. Kluci ale pak začali prohlašovat, jak vstřelí deset gólů,“ vrtěl hlavou.

„Tyhle řeči probíhaly i na střídačce, kde vtipkovali a mysleli si, že všechno půjde samo. A najednou přestali hrát,“ pokračoval kouč. Zápas mohl mít tedy v mnoha případech hladší průběh, kdyby hráči neusnuli na vavřínech. „Soupeř se vzpamatoval a celé nám to zdramatizoval. Někdy dokonce srovnal a my museli rychle reagovat,“ dodal.

A řešení do budoucna? Rousek si tuto problematiku dobře uvědomuje: „Musíme zapracovat na tom, abychom hráli stejně po celou dobu. Ze čtyř zápasů se nám to stalo třikrát, což už se nesmí opakovat.“ Následně popsal podle něj největší slabinu: „Výkony hráčů kazí jejich přehnaně vysoké sebevědomí, které má na utkání nemalý vliv.“

Zápasové tempo pochopitelně překazila koronavirová krize, která přesunula všechny sportovce ven. „Byli jsme rozdělení na tři skupiny a snažili se z venkovního tréninku vytěžit maximum,“ vysvětloval hlavní trenér. Juniorka pracovala na venkovních sportovištích poctivě a nezůstala pouze u her. „Hlavně jsme se zaměřovali na rychlostní a silový trénink. Také jsme zpevnili břicho a spodní část těla,“ popisoval Rousek.

Mezitím navíc přišlo další opatření, které nedovolovalo mládeži společně trénovat. Letňanská dvacítka měla, stejně jako ostatní kategorie, program i na dálku, který si vyzkoušela už během jara. „Posílali jsme videa stejně jako v březnu. Už je pak na hráčích, zda budou pečliví. Nemůžeme na ně dohlížet,“ konstatoval kouč.

Motivovat hráče k produktivitě bylo v karanténní době složitější. Rousek tvrdí, že jsou junioři už dávno ve věku, kdy sami vědí, co mají plnit: „Někteří jsou zodpovědní a baví je to, ale výjimky neovlivníme. Snažíme se jim vtlouct do hlavy, že sport nedělají pro nás, ale pro sebe do budoucna.“

Trenér dvacítky zároveň vyjádřil empatii, jelikož trénovat doma není nic jednoduchého. Obzvlášť pokud má každý hráč jiné podmínky. „Nikdo neví přesně, kdy se zase začne. Kluci, kteří jsou zvyklí denně něco dělat a bydlí v paneláku, to mají složitější.“

Další nevýhodou byla ztráta kolektivu, který se nijak nemůže nahradit. Veškerý týmový sport přece potřebuje spoluhráče. „Sice každý může vyrazit ven, ale sám mohu říct, že je individuální trénink daleko těžší. Je třeba si například s ostatními zasoutěžit. Vůbec jsem to klukům nezáviděl,“ zakončil Rousek.

Tento týden už však platí jiný soubor opatření a juniorka se tak alespoň může opět scházet po skupinách venku. Praxe na ledě každopádně stále chybí. Nezbývá než věřit, že všem Letcům bude znovu umožněno naskočit do klasického ligového režimu.

 
Příští utkání
 
 
 
Copyright © 2011-2021 HC Letci Letňany & eSports.cz, s.r.o. & tellinger.cz  | ODM  | Informace o autorských právech  | RSS