Vrána se nedočkal ani podruhé. Opět ale nezklamal

02.01.2014 | (cze)

Devět let čekají na mistrovství světa dvacítek čeští hokejisté na postup mezi nejlepší čtyřku. A počkají si minimálně další sezonu. Tým, v němž se černou sérii pokoušel už druhým rokem v řadě ukončit i letňanský odchovanec Jakub Vrána, vypadl ve čtvrtečním čtvrtfinále s výběrem Finska. Češi prohráli 3:5, přestože ještě na konci druhé třetiny drželi nadějné vedení 3:1. A na turnaji končí šestí.

Vrána, 17letý útočník švédského Linköpingu, nastoupil ve druhé formaci a ani v klíčovém utkání celého šampionátu nevyšel bodově naprázdno. Jeho chvíle přišla ve 32. minutě, kdy byl na začátku gólové souhry s Dominikem Simonem a úspěšným střelcem Martinem Procházkou.

V tom momentě Češi vedli 2:1 a jen krátce nato přidali další branku. Jenže severský sok stejně ožil a napínavou bitvu zvrátil.

"Porážka nás hodně mrzí. Zápas jsme rozehráli dobře a ve druhé třetině měli víc ze hry," litoval kouč Miroslav Přerost. "Bohužel, nedotáhli jsme to do vítězného konce, protože nám začaly ubývat síly. I kvůli tomu, že jsme hráli jen na pět obránců."

Národní tým přitom nebyl příliš daleko od toho, v co před turnajem téměř nikdo nevěřil. Reprezentace mladíků byla označována za outsidery, kteří na víc než čtvrtfinále nemají. Skoro měli. Nebýt zpackaného duelu s Německem, získali by více bodů, než se čekalo.

Kdo ví, třeba by v dalších bojích předvedl Vrána ještě to, co už nestihl. I tak ale na šampionátu - stejně jako před rokem v roli benjamínka týmu - nezklamal.

Jeho souhra s chomutovskými útočníky Ondřejem Kašem a Davidem Kämpfem neklapala v Malmö špatně. Sám Vrána v pěti zápasech vstřelil jeden gól - za to naprosto výstavní dělovkou a ještě při obrovsky cenném vítězství proti favorizované Kanadě.

Kromě jedné trefy si do statistiky připsal navíc právě čtvrteční asistenci. Měl ale i obrovský kus smůly, když třeba v úterním souboji se Slováky trefil rovnou třikrát tyčku. Je mu stále ještě 17 let a v týmu pořád patřil mezi nejmladší.

Šampionát dvacítek si v budoucnu může zahrát ještě dvakrát.

Jeho výkon nakonec ocenil i trenér Přerost. "Potenciál tu je, ale bude záležet, jak na sobě budou hráči dál pracovat. Ti mladší ještě nejsou na potřebné kondiční a fyzické výši. Pastrňák, Vrána, Kämpf, Kaše prokázali velké zlepšení, musejí v tom pokračovat."

Vrána zkrátka dokázal, že má před sebou velkou budoucnost. A že letos do 1. kola draftu NHL míří oprávněně.

Copyright © 2011-2021 HC Letci Letňany & eSports.cz, s.r.o. & tellinger.cz  | ODM  | Informace o autorských právech  | RSS