Jak se daří Letcům v cizině? V akci Vrána i ti z dvacítek

02.03.2020 | (red)

Prošli výchovou Letců, teď válí v cizině. Jak se daří hráčům s letňanskou minulostí, kteří během aktuálního ročníku pravidelně nastupují v předních zahraničních seniorských a mládežnických soutěžích? Jakub Vrána je druhým nejproduktivnějším Čechem v NHL, Lukáš Pařík a Martin Hugo Haš se zase podívali na domácí mistrovství světa dvacítek a teď brázdí ledy kanadské juniorky.

Jakub Vrána - Jistota Washingtonu

V Letňanech válel od první třídy až do mladšího dorostu, pak se vydal do Švédska. Hned čtyři sezony na sobě makal v Linköpingu, během draftu 2014 zaznělo jeho jméno už v prvním kole. Z celkové 13. pozice ho bral Washington. Po sezoně 2015/16 strávené na farmě se usadil v hlavním týmu a postupem času se vyprofiloval do role klíčového muže sestavy. Patří mu druhá lajna, na přesilovkách střídá kanonýra Alexandra Ovečkina.

Poté, co Vrána minulý rok pozvedl nad hlavu Stanley Cup a bojoval v národního mužstva na bratislavském světovém šampionátu, válí dál. V dosavadních 65 duelech NHL nasbíral 25 gólů a 26 asistencí, což z něj činí po Davidu Pastrňákovi druhého nejproduktivnějšího Čecha v zámoří. Capitals navíc znovu útočí na trofej, ve Východní konferenci jim patří třetí příčka za Bostonem a Tampou. Vyřazovací fáze se blíží.

Statistiky 2019/20: Washington Capitals (NHL) - 65 zápasů (25+26), 18 PIM a +4 účasti na ledové ploše

Lukáš Pařík - MS U20 i americká šance

Urostlý gólman oblékal letňanský dres od první třídy až do staršího dorostu. Pak se přesunul do Liberce a následně kanadské juniorky. Hraje WHL (Western Hockey League) za Spokane Chiefs. Pařík je zároveň pravidelným mládežnickým reprezentantem, představil se i na domácím lednovém šampionátu dvacítek. Odchytal dva zápasy a přispěl i k cenné výhře nad USA.

Talentovaný gólman laboroval se zraněním, v předchozí části ročníku si i tak v bráně Spokane vybudoval pevnou pozici. Odchytal už celkem 29 zápasů a úspěšnost zákroků dostal až na 91,4 %. Osmnáctiletý gólman byl minulý rok draftován Los Angeles King ve třetím kole (87.) jako nejvýše postavený Čech.

Statistiky 2019/20: Spokane Chiefs (WHL) - 29 zápasů, 2,85 branek/zápas a 91,4% úspěšnost

Martin Hugo Haš - Amerika za Finsko

První až sedmá třída za Letce, teď Kanada. Bek Martin Hugo Haš si zvolil netradiční cestu přes Finsko, kde působil až do aktuální sezony. Nastupoval za mládežnické týmy a nakonec i A-mužstvo Tappary Tampere, nakonec však zvolil přesun do zámoří. V kanadské juniorce aktuálně hraje za Guelph Storm (OHL) a v 16 utkáních zapsal pět asistencí.

Stejně jako Pařík dostal i 19letý zadák šanci na mistrovství světa do dvaceti let. Nastoupil přitom ke všem pěti utkáním, vstřelil gól a na další dva nahrál. Dohromady za národní tým U20 odehrál v sezoně 16 utkání s pěti body za tři góly a dvě nahrávky. Haš byl draftován Capitals v pátém kole na celkové 153.pozici.

Statistiky 2019/20: Koovee (Mestis, Finsko) - 13 zápasů (1+0), 4 PIM a +4 účasti na ledové ploše
Guelph Storm (OHL) - 16 zápasů (0+5), 4 PIM a -8 účasti na ledové ploše

Pozn.: Uvedeny jsou pouze celky, kde odehrál minimálně pět duelů.

Copyright © 2011-2020 HC Letci Letňany & eSports.cz, s.r.o. & tellinger.cz  | ODM  | Informace o autorských právech  | RSS