Letci ovládli čtyřdenní turnaj PeeWee v Brně
úterý 03. září 2019

Šestka má cenné zlato! Nejsme tým individualit, líčí kouč

Není to paradox? V obrovské konkurenci kvalitních týmů vydřeli zlaté medaile, přesto ani jeden z Letců nesbíral individuální trofeje. Jenže právě tím se možná ledacos vysvětluje. "Nejsme individuality, jsme jeden celek," těší trenéra Davida Pojkara. Jeho šesťáci minulý týden opanovali čtyřdenní PeeWee v Brně, které patří mezi největší turnaje tohoto ročníku ve střední Evropě. Na ligu generálka jako hrom!

Žákovská soutěž jim začíná už tento víkend a Letci si své sebevědomí snad nemohli pozvednout víc. Vždyť přivezli zlaté medaile z turnaje, který byl opravdovou zkouškou.

Tradiční mládežnické kluby z Česka na podniku v Brně doplnily týmy ze Slovenska, Rakouska nebo Litvy. Letci ho sice zahájili porážkou 2:4 s českobudějovickým Motorem, od té chvíle ale zažívali už jen vítězné pocity.

"Musím pochválit všechny kluky, od prvního do posledního. Jsme zvyklí, že tým táhnou první dvě pětky, ale teď hrála skvěle i ta třetí a budu moc rád, když to tak i zůstane," nešetřil komplimenty trenér David Pojkar.

Základní skupinu jeho svěřenci dohráli po výhrách 2:1 nad Bratislavou a 5:2 na Warriors Brno. Ve čtvrtfinále prošli šťastným vítězstvím 4:3 v prodloužení přes Vilnius a semifinále se Zlínem zvládli s výsledkem 2:0.

Finálový triumf 3:1 byl vykoupen vysokou daní. Ve velmi ostré bitvě s tvrdým soupeřem Letci přišli o dva hráče - Adam Burda ani Jiří Šimek proti českobudějovickým Lvům nedohráli, místo oslav tak museli chvíli zůstat v nemocnici. První jmenovaný s lehkým otřesem mozku, druhý se zlomenou rukou.

"To byla jediná kaňka..." lituje kouč Pojkar. "Kluci si nemohli užívat oslavy s námi, protože soupeř nehrál čistě. Byly tam nefér zákroky a rozhodčí ten zápas hrubě nezvládli."

O to větší radost se svým kolegou Martinem Uldrichem měli, když cítili zadostiučinění. "Strašně jsme to našemu týmu přáli za to, jak v trénincích makal, maká a bude makat, protože v téhle partě není nikdo, kdo by se nechtěl zlepšovat," těší ho.

Přitom letňanská šestka vstoupila do přípravy na ledě "až" 12. srpna a necelý týden před turnajem dokončila velmi náročné soustředění v Poděbradech, kde hráči ladili formu a nabírali kondici.

"Já si ale myslím, že v téhle kategorii není na škodu zůstat přes léto měsíc a půl bez ledu. A to se teď jen potvrdilo," je spokojený Pojkar.

Co tedy Letcům v Brně zajistilo prvenství?

"Právě herní projev. Naši soupeři měli individuality, ale neměli takovou herní kompaktnost jako my. Ať se klidně děti přes léto připravují ještě někde individuálně, ale důležité je, co pak dělají pro tým."

Ještě v něčem však šestka zaznamenala úspěch - kromě dovedností na ledě prokázala um také na travnatém hřišti. Turnaj PeeWee totiž organizoval pro malé hokejisty i fotbalové měření a v něm Letci skončili bronzoví.

I tohle trenéři Letňan vítají. Ostatně se svým týmem se pár podobných akcí už zúčastnili během léta.

Největší váhu ale pochopitelně přikládají výsledku na ledě.

"Tohle vítězství má pro nás obrovskou cenu, turnaje se zúčastnily dva ročníky po dvanácti týmech," připomíná David Pojkar. "Raději se dvakrát do roka zúčastníme takovýchto akcí, než abychom objížděli menší turnaje, kde není moc velká konkurence. Moc si toho všichni vážíme."

Žákovská soutěž tedy může začít. Pro letňanskou šestkou v sobotu v Kralupech nad Vltavou.