2. liga 2022/2023 - Západní konference, SF5

9. 4. 2023, 14:00

:

Sestavy a další statistiky

Branky a nahrávky: 16. Kastner (Turek, Havelka), 30. Wojnar (Arnošt), 33. Kropáček (Arnošt, Hozák), 37. Hozák (Arnošt) – 2. Hefka (Sebera, Vašíček). Rozhodčí: Wagner, Šperl – Rubáš, Tvrdík. Vyloučení: 4:6. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 382. Střely na branku: 29:28.

HC Letci Letňany

Brázdil – Chalupa, havelka, Kynčl, Němeček, Guryevsky, Lytvynov, Fiala – Vacín, Kellerstein, Wojnar, Kropáček, Arnošt, Kastner, Pejchal, Labuzík, Hrala, Uhlík, Hozák, Turek, Čížek. Trenér: J. Nedvěd.

HC Vyškov

Kořének (od 37. Šarman) – Hohl, Studený, Holemý, Mikulík, Vosátko, Hefka, Žižka – Kořenek, Snášel, Vašíček, Janeček, Tomajko, Lekeš, Komínek, Popelka, Dobiáš, Weintritt, Sebera. Trenér: Konečný.

Gejzír radosti. Naprostá euforie. A vysněný postup do velkého finále! Letci dotáhli drama s Vyškovem do vítězného konce, když urputného soupeře v nedělní rozhodující bitvě porazili 4:1. Druholigové finále mezi týmy Znojma a Letňan odstartuje ve středu a ve čtvrtek na jihu Moravy, příští neděli a pondělí se naopak přesune do hangáru. Do Chance ligy zbývá překonat poslední překážku. Tu nejtěžší.

Už je to tak blízko, a přitom stále daleko.

Blíží se souboj dvou největších favoritů. Také proto, že oba finalisté vyhráli základní část Západní i Východní konference. „Kdyby mi někdo v létě řekl, že vyhrajeme základní část v konkurenci Chomutova, Ústí nebo Tábora a že v play-off půjdeme až do finále, nazval bych ho bláznem,“ vyprávěl v neděli odpoledne šťastný Jaroslav Brázdil.

Jednička letňanského áčka chytala i v pátém semifinále sebejistě a podpořila tak kompaktní týmový výkon. Navzdory tomu, že Letci už ve 2. minutě prohrávali 0:1. Jenže skóre otočili a třemi góly v druhém dějství - jako v pátek ve Vyškově - rozhodli o osudu utkání.

Pak už bezpečný náskok jen hlídali. A oslavy mohly začít.

„Vyškov měl mladý, dravý tým jako my, ale jsem přesvědčený, že s výjimkou prvního zápasu jsme soupeře přehráli. Ani dnes po tom prvním inkasovaném gólu jsem ani chvíli nepochyboval, že to zvládneme,“ přiznal Brázdil.

Hned po utkání se při bujaré párty v kabině naplnila sázka, kterou gólman večer předtím vymyslel v týmové komunikaci.

„Chtěl jsem kluky nějak motivovat, tak mě napadlo, že mě v případě postupu mohou oholit na Franze Josefa,“ smál se už s atypicky upraveným plnovousem rakouského císaře. Holicí strojek byl připraven v šatně a hráči se o svého parťáka s potěšením postarali.

K naplnění sázky ale bylo potřeba vyhrát rozhodující bitvu série. Takže splnit to, co se Letcům nepovedlo v loňském finále divize Sever, kde v sedmi zápasech narazili na Dvůr Králové. Ten Dvůr, v jehož barvách chytal právě Brázdil. Ten Brázdil, jenž v létě přestoupil ze Dvora do Letňan.

„Tyhle speciální zápasy všichni rádi hrajeme. Já měl to štěstí, že jsem si je na vítězné straně užil už před rokem, a teď v tom díkybohu pokračujeme,“ vzpomínal Brázdil a zauvažoval: „Jsou to cenné zkušenosti, které vás posouvají. Když jsem byl mladší, byl jsem hrozný nervák a nezvládal tlak. Teď už takový nejsem.“

Snad se tahle výhoda přesune i do očekávané série. Letci ve veleúspěšné sezoně dokráčeli nejdál, kam mohli. Nyní před nimi stojí poslední úkol. Favorit série je ale na Moravě.

„Rozdíl v rozpočtu i ambicích těchto dvou klubů je tak diametrálně odlišný...“ srovnává Jaroslav Brázdil. „Třeba je párkrát překvapíme a uvidíme, kam to bude stačit. Jsme mladý a silný tým a půjdeme si to znovu maximálně užít.“

Série se tentokrát hraje na čtyři vítězná utkání. Na šampiona čeká profesionální soutěž.