Téma
Předevčírem

Mentor a jeho líheň

Je považován za strůjce letňanské gólmanské líhně. A důvodem, proč se do Ice Areny sjíždějí na jeho tréninky i nadějní brankáři z jiných klubů. Jiří Černoch ale neplatí jen za mentora. Svým svěřencům a odchovancům dělá i kamaráda či přítele na telefonu. „Mám jejich důvěru a to je pro mě odměna i odpovědnost zároveň,“ říká.

Jen si to shrňme: Lukáš Pařík (ročník 2001) - extraligové angažmá ve Vítkovicích. Petr Hamalčík (ročník 2000) - extraligové angažmá v Karlových Varech. Oldřich Cichoň (ročník 2002) momentálně chytá Maxa ligu za Slavii, ale v extralize už pár zápasů zažil v barvách Sparty. Štěpán Stránský (ročník 2005) hájí dres extraligové juniorky Litvínova a Kryštof Udržal (ročník 2008) je ve stejném klubu v dorostu. Oliver Vítek (ročník 2009) zkouší štěstí v Hradci Králové a kolem Michaela Krajčíka (ročník 2010) v říčanské devítce krouží kluby jako Sparta nebo Třinec.

Tohle je jen výčet několika jmen, která prorazila do velkého hokeje nebo mají dobře našlápnuto. Zároveň jsou rukopisem Jiřího Černocha.

Pařík byl dokonce draftován do NHL a působil nějaký čas v zámoří. Odchytal juniorské šampionáty do 20 let. Spolu s Hamalčíkem a Cichoněm ještě zažili časy, kdy se v Letňanech hrála extraliga (mladšího i staršího) dorostu.

Jejich následovníci po sestupu z nejvyšší soutěže opouštějí hangár v dřívějším věku. Přesto s nimi jejich uznávaný trenér zůstává pravidelně v kontaktu.

„A to i s těmi kluky, co dnes chytají extraligu. Voláme si, posíláme si videa, rozebíráme různé situace,“ nastiňuje kouč Černoch. „Jsme kamarádi, kdykoliv chtějí pomoct, jsem jim k dispozici.“

Jeho přítomnost ale vyhledávají i brankáři, kteří s Letci nemají nic společného. Černoch, který je zařazen i do svazové trenérské struktury, je ve své branži pojem. A když je o jeho služby zájem, nikoho neodmítne.

„Občas někdo přijde a řekne, že se doslechl o našich trénincích. Snažím se jim vyjít vstříc, nikdy nevíte, kdy se vám takové kontakty budou hodit, protože i Letci z toho v budoucnosti mohou těžit,“ říká. Po boku má navíc zkušeného parťáka v podobě dlouholetého extraligového brankáře Miroslava Kopřivy. I on je členem letňanského realizačního týmu.

Letci z výchovy dobrých brankářů vždycky profitovali a i v současnosti mají v různých kategoriích své naděje. Černoch ale dávno ví, že věštit gólmanům profesionální budoucnost nemá smysl. V klubu kdysi chytali třeba Malant nebo Cinka, kteří však upadli v zapomnění. „Můžete mít šikovné kluky, ale někdy se to prostě zlomí. Samozřejmě to v některých případech výrazně ovlivňují rodiče, ať už pozitivně, nebo negativně.“

Přesto - byť je opatrný - se nevyhýbá odpovědi.

Na co? Třeba na to, kdo je momentálně v žákovských Letňanech svým talentem nejvíce vidět. „Kdybych teď bral poměr věk a výkonnost, hodně šikovní jsou brankáři ve čtvrté a šesté třídě. Tam je navíc trenéři točí půl na půl a hodně to pomáhá. Nejhorší je, když v brzkém věku někoho pasujete do role jasné jedničky. Odvádíte jim medvědí službu,“ myslí si brankářský mentor. „Třeba v sedmičce nejsou špatní gólmani, ale potřebují ještě udělat krok navíc a taky nabrat nějaké fyzično pro dobou kondici.“


„Kdybych teď bral poměr věk a výkonnost, hodně šikovní jsou brankáři ve čtvrté a šesté třídě.“


Zastaví se ještě u jednoho jména: třeťáček Patrik Honka. „Toho bych zmínil jmenovitě. Kdykoliv budu mít trénink s velkými gólmany a on půjde kolem, vyskočí na mě přes mantinel a začne prosit, jestli se může přidat,“ směje se „Čeče“. „Mně se tenhle zápal líbí, vlastně je to nejdůležitější. Musí vás to bavit a musíte do toho být zdravě zažraný.“

Co je pro gólmana úplně nejdůležitější, není nic tajného. „Všeobecně je to hlavně o hlavě. Ne že musíte být flegmatik, ale špatné chvíle je třeba z hlavy okamžitě vytěsnit. Můj kluk v juniorce jel někam ven a připomínal mi, že tam měl před rokem špatný zápas. To samozřejmě není úplně dobře.“

Ve svém portfoliu už má několik úspěšných odchovanců. Kdyby měl z těch extraligových vybrat toho, kdo ho překvapil nejvíc, zvolí Petra Hamalčíka, jenž v Karlových Varech dělá dvojku Dominikovi Frodlovi. „Lukáš Pařík byl od začátku v reprezentačních výběrech, byl obrovský a měl velké předpoklady. Byl ten, o němž se pořád mluvilo. Hamalda byl v pozadí a svoji šanci si vychytal v první lize. Změnil se, je víc trpělivý. A to je dobře.“

Každému klukovi, jenž prošel jeho školou, Jiří Černoch fandí.

A každý den pracuje na tom, aby odchovanci klubu měli své úspěšné následovníky.

Čtěte také

Podcast hokej zblízka