Pohádka realitou! Odchovanec Vrána vyhrál Stanley Cup
       
 

Pohádka realitou! Odchovanec Vrána vyhrál Stanley Cup

08.06.2018 | (cmc, red)

Mladý kluk z Letňan, který si proklestil cestu až do slavné NHL. A když dostal šanci, hned zvedl nad hlavu Stanley Cup... Teď už to není pouhé snění, ale skutečnost, kterou Jakub Vrána minulou noc na vlastní kůži prožil. V dresu Washingtonu Capitals, kde slavnou trofej získali vůbec poprvé v historii, se tak český útočník zapsal mezi nesmrtelné. A v létě nejspíš přiveze do Letňan pohár ukázat.

 

Zní to až neuvěřitelně, ale je to tak. Letňanský klub vznikl i proto, aby vychovával hokejové talenty a připravil je na slibnou kariéru. Asi málokdo však čekal, že hned prvnímu odchovanci, jenž byl před čtyřmi lety do NHL draftován, se takhle brzy podaří nejlepší soutěž světa vyhrát.

Washingtonu přitom ve finále stačilo proti překvapení z Las Vegas jen pět zápasů. A Vrána se gólově prosadil v tom posledním, kdy otevřel skóre, a nastartoval tak Capitals k výhře 4:3. Tenhle sen se celé organizaci zdál dlouhých 44 let. Takovou dobu od svého vstupu do NHL na zisk Stanley Cupu čekala. 

"Pocity se nedají popsat, je to něco neskutečného," hledal k novinářům slova dojatý Vrána. "Rozhodl náš chtíč ten pohár vyhrát. Udělali jsme správné věci, všichni blokovali střeli, bojovali. Proto jsme to vyhráli."

Je to vyvrcholení dlouhé a trnité cesty, kterou si přitom musel projít. V roce 2014 byl klubem z hlavního města draftován, ale následně se vrátil do švédského Linköpingu, aby se poté začal v zámoří aklimatizovat na farmě v Hershey. Zatímco ostatní vrstevníci z draftu už NHL hráli, on na šanci musel stále čekat. 

Až přišel ročník 2016-17, kdy za Capitals odehrál 21 zápasů. 

Trenérský štáb ovšem zaujal i na zářijovém kempu, a tak už v hlavním týmu zůstal. Letos si prožil první plnohodnotnou sezonu, která má tu nejsladší možnou tečku. 

V základní části Vrána získal v 73 utkáních 27 bodů, ke kterým přidal dalších osm ve 23 duelech play-off. Navíc si vybudoval pozici v prvních dvou formacích hvězdami nabitého kádru, což mu dodalo ještě více sebevědomí.

Jeho triumf je i skvělou reklamou pro letňanský hokej. Letci se totiž na jeho sportovní výchově podstatnou měrou podíleli. "Jsem za Kubu strašně moc rád. Těší nás, že jsme přispěli k jeho úspěšné kariéře," řekl František Kučera, klubový prezident. "Kubovi od nás letí obrovská gratulace. Jsme na něj pyšní." 

Příběhů z tohoto finále bylo více. 

Ten nejprobíranější se samozřejmě odehrával kolem kapitána Washingtonu Alexandra Ovečkina. Ruský ostrostřelec čekal na Stanley Cup 13 let a nikdy doposud mu nebyl výrazně blízko. 

Na druhé straně jsou smutní hokejisté Las Vegas, kteří se pokoušeli o jednu z největších senzací ve sportovní historii. Skončili těsně pod vrcholem, avšak na nováčka plného nechtěných hráčů je to úctyhodný výkon. 

Podíl na něm má i Františkův bratr a někdejší prezident letňanského klubu Vojtěch Kučera, který je dnes šéfem evropského skautingu pro Golden Knights. I pro něj je tohle výjimečné. Na západ USA přesídlil právě z Washingtonu, kde dlouhá léta pracoval. Měl výraznou zásluhu na tom, že si klub zvolil Vránu v draftu 2014. 

Před finále si Vránův otec přál, aby jeho syn slavný Stanley Cup přivezl až do Ice Areny. 

Přání nejen jeho budiž mu splněno.

 
Příští utkání
 
 
 
Copyright © 2011-2019 HC Letci Letňany & eSports.cz, s.r.o. & tellinger.cz  | ODM  | Informace o autorských právech  | RSS