Je to trochu nekonečný hokejový cyklus, zároveň také ale nezbytná věc. Letní příprava v Letňanech odstartovala, co může ukázat a na co si dát během parních měsíců pozor? „Neplatí to určitě jen pro léto, ale je potřeba dodržovat přísný pitný režim, určitě větší než obvykle," upozorňuje trenér Jakub Kaprál. V tématickém rozhovoru poodhalil, jak skládá tréninkový plán a jestli mění režim v návaznosti na okolní vlivy.
Trenér Jakub Kaprál bude v nadcházející sezoně působit společně s Ladislavem Kadaněm u ročníků 2011 a 2014. Letní příprava Letcům už odstartovala, zatímco v minulém článku jsme se zaměřili na její důležitost, teď si nastíníme, co může ukázat.
První článek o letní dřině
„Je to určitě částečný ukazatel přínosu, přístupu a charakteru hráče," ví letňanský kouč. Právě při maximální zátěži se totiž ukáže, co jsou schopni hráči obětovat a kde mají limity. „Jde vidět, kteří kluci dělají na dno úkoly, které třeba úplně tolik nechtějí a to v nepříznivých podmínkách, třeba v teple nebo dešti. Tyto vlastnosti se pak projevují i na ledě, trenérovi to napoví.“
Samozřejmě ale nejde trénovat za hranu.
„Snažím se nestát pevně za svým plánem a tréninky uzpůsobit i v závislosti na vnější vlivy," pokračuje Kaprál. Nepříjemné umí být samozřejmě ostré sluníčko a velká vedra, která na Prahu v parných měsících dopadají.
„Když je venku 35 stupňů, nejde s hráči běhat dlouhé kilometry... Určitě se trénink musí hodně pozměnit, když je počasí extrémní. Dá se jít například do míst, kde není přímé sluníčko, musí se samozřejmě dodržovat pitný režim," pokračuje. Ten každopádně není signifikantní jen pro léto. „Mělo by to tak být pořád a během suché přípravy dvojnásob.“
A jakou roli v tom všem hraje pauza od hokeje, kterou hráči i hráčky mají právě po konci květnové a červnové dřiny? Je lepší ji strávit aktivně, jinými sporty, nebo by měla spíš odpočinková?
Jednostranný návod neexistuje. „Jde určitě o hodně individuální věc. Musí si spíš odpočinout hlava než tělo, děti by měly zátěž z hlediska fyzické stránky vydržet, ale mohou vyhořet," vnímá Kaprál. Sám preferuje delší proluku s pohybem. „Případně lze zachovat hokej. Je to trochu věčné téma, které řeší rodiče i my trenéři. Je to však těžké odhadnout a poskládat správně. Neexistuje jednotný návod.“
Také sami Letci však budou mít suchou přípravu zpestřenou dalšími sporty. V minulosti si vyzkoušeli třeba netradiční lakros, program mohou doplnit také o plavání. „Společně s Ladislavem Kadaněm zachováme na úkor běhání trénink v boxu, který je kondičně velmi náročný. Jinak se vydáme cestou specialistů na tréninky, ať už mluvíme o gymnastice nebo o atletice.“