středa 03. července 2024

Srdcař šéftrenérem

Po odchodu šéftrenéra Jaroslava Nedvěda musela přijít zásadní otázka: kdo ho v této roli nahradí? Volba padla na jméno, jež v trenérské funkci Letců působí už patnáctým rokem. A zcela jistě si ji zaslouží. Ladislav Kadaně, který koncem července oslaví své 33. narozeniny, dostal velkou důvěru - od letošního jara je totiž zodpovědný za realizační týmy. „Je to pro mě odměna i výzva,“ říká. „Těším se na to.“

Není to tak dávno, co tohoto pracovitého trenéra lákaly konkurenční kluby. Nabídkám odolal a zůstal loajální organizaci, ke které má srdeční vztah.

Teď přišla za jeho patriotismus odměna a Kadaně sám přiznává: „Nebudu říkat, že mě to nepotěšilo. Je to velký kariérní posun a motivace do dalších let. Jsem srdcař a pro Letňany udělám, co bude v mých silách, i když vím, že to není jednoduchá pozice.“

Funkci dlouhé roky zastával Jiří Vrba. Po změně klubového majitele ho vystřídal Jaroslav Nedvěd, jenže ten po konci A-týmu v Letňanech odešel do prvoligových Litoměřic. Vedení Letců muselo řešit jeho náhradu a bylo velmi pravděpodobné, že ukáže na někoho ze svých řad. Kadaně do té doby zastával šéftrenéra kurzu bruslení a nejmenších žákovských kategorií.

Nyní se jeho kompetence rozšířily.

Rozhodně však na to není sám. V klubu byli po jeho bok přiřazeni zkušený Martin Rousek a také Jan Mišner. Tento trojlístek by měl mít rozhodovací právo ve většině věcech týkajících se realizačních týmů a jednotlivých kategorií. Tomáš Blažek, technický ředitel klubu, dodává: „Všichni tři by se měli vzájemně doplňovat. Chceme mezi ně rozdělit odpovědnost tak, aby na to ani jeden nebyl sám.“

Jinými slovy: Rousek s Mišnerem mají Kadaněmu v pozici hlavního supervisora dělat pravou a levou pomocnou ruku. „Ještě si k tomu musíme sednout, ale jsme jakési tři vztyčené prapory, které budou diskutovat o zásadních otázkách. A když nenajdeme jednotný názor, budeme o tom hlasovat,“ přibližuje Kadaně.

Ten už přidělil realizační týmy k jednotlivým týmům pro novou sezonu, na starost má další organizační záležitosti. Zároveň zůstává jako hlavní kouč u 5. a 8. třídy, i nadále dohlíží na kurz bruslení, který čítá konzistentně velký nábor nových dětí. Kadaně je v Letňanech velmi oblíbený.

Přesto má nové cíle, na které by se chtěl ve své nové funkci zaměřit.

Letci nutně potřebují dostat dorost z Regionální ligy, třetí nejvyšší soutěže. Dva roky o to pracně usilují, ale postup se jim zatím nezdařil. Kadaně si uvědomuje: „Dokud se nám to nepodaří, děti nám v 8. třídě budou odcházet jinam. Potřebujeme vlajkovou loď mládežnického klubu.“

Letci mají přitom kategorie od 5. do 8. třídy na úrovni, které patří do absolutní republikové špičky. „Ale vím, že kategorie 9. třídy potřebuje pomoct a na ni bychom rádi kladli stejný důraz jako v případě dorostu. Tyhle dva týmy spolu velmi úzce souvisí.“ Trenér si uvědomuje, že cíle nepůjdou naplnit hned. „Kroky, kterými se můžeme odrazit, ale dělat chci. Nebudu tu teď prohlašovat nic konkrétního, ovšem můžu říct, že je to jedno z našich hlavních témat.“

Co by ještě povýšil na vyšší úroveň? „Komunikaci mezi trenéry. Výrazně nám pomohlo nové trenérské zázemí, kde se scházíme všichni společně. Máme tak mnohem více příležitostí diskutovat a vyměňovat si své postřehy a poznatky.“

Sezona se blíží. A Letci mají před sebou spoustu práce.