pondělí 29. července 2024

Vítěz LOH? Badminton

Letní olympijské hry v Paříži už jsou v plném proudu, a tak se nabízí jedna tematická otázka: Kdybyste měli neomezené podmínky, který sport byste aplikovali do suché přípravy na hokejovou sezonu? Před tento dotaz byla postavena řada letňanských trenérů, kteří vybrali sportovní disciplínu a vysvětlili svoji volbu. A nejčastěji padl badminton.

Badminton by na prvním místě upřednostnili hned čtyři trenéři. Líbí se jim na něm prvky dynamiky, obratnosti, rychlosti, reakčních prvků i herního myšlení. Navíc badminton je velmi dostupným sportem, ostatně hned vedle Ice Areny stojí velká hala s mnoha kurty. Badminton si může zahrát téměř každá rodina.

Několik koučů hlasovalo také pro plavání - a i bazén stojí v blízkosti letňanského hangáru - nebo bojové sporty, nejčastěji box. V anketě ale zazněly také další zajímavé disciplíny a pouze jednou padla volba na kolektivní sport. Důvody jsou vypsány níže.

Martin Uldrich - BOX
„Za mě jednoznačně. Krásný, technický sport, který podporuje dynamický rozvoj a je náročný na ruce i na nohy. Box mám hodně rád.“

Ladislav Kadaně - BASKETBAL
„Sport podobný hokeji, taky se tam hraje pět na pět. Je to podobná hra, kde se dají získat návyky na mnoho herních prvků.“

Martin Rousek - BADMINTON
„Ten se mi hodně líbí. Musíte přemýšlet, kam umístit úder, mít cit i dynamiku v ruce. Je to dobré na obratnost, rychlé starty a při delší výměně i na vytrvalost.“

Jan Mišner - PLAVÁNÍ
„To bych určitě zapojil, přijde mi to jako super doplněk k letní přípravě. Je v něm kompenzace, kapacita plic i fyzička.“

Martin Hušpauer - JUDO, BOX
„Judo je úpolový, silový sport náročný na stabilizační systém a koordinaci celého těla. Box nabízí kondiční vstupy, velkou práci nohou a koordinaci nohou i rukou.“

Jakub Kvaček - TENIS, BADMINTON
„Jsou to dynamické raketové sporty, ve kterých se jedná o koordinačně skvělou přípravu.“

David Pojkar - PLAVÁNÍ, BOJOVÉ SPORTY
„Plavání je celkově šetrné k tělu a zároveň skvělé na regeneraci. Bojové sporty jsou skvělé na fyzickou kondici a tělesnou sílu.“

Jakub Kaprál - TENIS
„V rámci individuální přípravy je to zábavný sport, ve kterém lze velmi dobře trénovat kondici, koordinaci a dynamickou rychlost.“

Martin Gebell - BADMINTON
„Super sport, rychlý, náročný, procvičí se v něm švihovka a neustále jsou v něm rychlé starty.“

Miroslav Kopřiva - VESLOVÁNÍ
„Dobré na fyzičku, skvělé na posilování rukou a vypracování stehenních i lýtkových svalů, navíc podporuje rovná záda. Myslím, že by to i kluky bavilo, jedná se o druh sportu na vodě, takže žádná klasika.“

Alex Dobrov - PLAVÁNÍ
„Bylo by skvělým doplňkem, protože zlepšuje celkovou fyzickou kondici a posiluje svaly celého těla. Taky zvyšuje celkovou kapacitu plic a vytrvalost, což jsou klíčové faktory pro hokejisty, kteří potřebují být ve formě po celou sezonu.“

Lukáš Vykouk - BADMINTON
„Zvládnou ho i menší děti a je v něm spousta startů, dynamiky, koordinace a reakčních prvků. Takže badminton nebo jiná raketová hra.“

Tomáš Wolf - SPORTOVNÍ LEZENÍ
„Nabízí posílení středu těla, rozsah pohybu kyčlí, zátěž s vlastním tělem. Navíc trénink lze modifikovat pro rozvoj různých energetických zón. Pracujete dominantní horní částí těla, ale symetricky, takže to může kompenzovat svalové disbalance vzniklé jednostrannou zátěží při hokeji, čemuž se říká skolióza.“