Příběh
pondělí 26. srpna 2024

Je mistrem ČR v zápase

Těžko zatím hádat, jak se v sezoně uvede na ledě, v něčem ale letňanští deváťáci mají jistotu už nyní. Kdyby bylo potřeba, jejich nový spoluhráč Hasan Bažev se za ně jistě postaví. Posila ze Sparty se totiž kromě hokeje věnuje ještě jednomu sportu, ba co víc - je v něm velmi úspěšný. Vždyť bude obhajovat titul mistra republiky v řecko-římském zápase.

Jeho otec chtěl, aby malý Hasan nabral na síle, a tak dostal nápad, že dá syna na žíněnky. Proto od svých sedmi let navštěvuje gym Olympu, za který v řecko-římském zápase závodí.

„Zpočátku mě to nebavilo, první rok byl těžký, prošel jsem si velkou dřinou. Ale když začínaly přicházet úspěchy a já vyhrával první turnaje, vlilo mi to krev do žil a dneska vedle hokeje miluju ještě jeden sport,“ vypráví 14letý hoch. Tím sportem je zmiňovaný řecko-římský zápas.

A Hasan je dobrým zápasníkem.

Tak dobrým, že na loňském mistrovství republiky exceloval v žákovské kategorii do 47 kg. Ve finále překvapil favorizovaného soupeře a stal se českým šampionem. Letos v listopadu tento titul bude obhajovat v kategorii do 57 kg.

Když letos po sezoně přišel ze Sparty do Letňan, rychle se v novém týmu adaptoval. Trenér Jakub Kvaček po jednom tréninku z legrace vybral nejzdatnějšího Letce, aby se Hasanovi v rámci zápasnických pravidel postavil a - hotovo bylo velmi rychle. „Prásknul s ním a po 15 vteřinách bylo po zápase,“ popisoval v žertu Kvaček. „Ale nešel jsem do toho naplno, aby se nikdo nezranil,“ ujišťoval Hasan.

V Letňanech tuto sezonu dostane na ledě více prostoru než v Holešovicích. Se zápasem ale nepřestane, a dokud to půjde, bude dělat oba sporty. „Uvědomuju si, že se blíží čas, kdy se budu muset rozhodnout, který sport se stane prioritou. Myslím, že se rozhodnu právě po této sezoně.“

Zápasnická příprava vyžaduje nejen sílu, ale také obratnost se spoustou gymnastických prvků. Musíte ovládat tělo v přemetech, v saltech... Pokud jste zápas viděli na letošních letních hrách v Paříži, pak víte, že v něm závodí muskulaturní typy. Zkrátka žádný sport pro „slečinky“.

„Blíží se čas, kdy se budu muset rozhodnout, který sport se stane prioritou.“

Však sdílný Hasan, jehož rodiče pochází od Elbrusu a v Praze vychovávají tři děti, přizná: “I dneska mě bolí každý trénink, špatně uvolníte ruku a máte problém.“

Na zápasnické tréninky chodí dvakrát týdně, do toho přidává individuální přípravu. A pak je tu samozřejmě hokej, kterému se musí věnovat naplno. „Zápas mi pomáhá i na ledě. Je skvělý na fyzičku, je tam spousta silových věcí na horní i dolní části těla.“

Trenér Kvaček na něm oceňuje: „Skvěle zapadl do party. Šíleně maká, nic nevypustí. Je na něm vidět, že chce dostat šanci a co nejvíc hrát.“

A i jeho nový svěřenec přiznává: “V Letňanech cítím velkou vzpruhu. Vím, že hokej tu pro mě nekončí, když se mi začne dařit, vrátím se do Sparty. Ale kluci tady jsou dobří, rozumím si s nimi. Jsem rád, že jsem součástí tohoto týmu.“

Ještě jeden primát mu patří. V roce 2010 se narodil 1. ledna 13 minut po půlnoci, a tak se toho letopočtu stal prvním novorozencem Středočeského kraje. „To mi už nikdo nevezme,“ usměje se na závěr.

Za pár měsíců se bude snažit, aby mu nikdo nevzal ani titul.