Včera

Kolaps. Přijde ponaučení?

Nedá se to nazvat jinak než totální kolaps. Ale budete-li se na věci dívat pozitivně, je potřeba věřit v ponaučení. Protože každá zkušenost je užitečná - ať už pozitivní, nebo negativní. Osmáci Letňan jednu negativní prožili o víkendu, když ztratili téměř vyhraný zápas. V domácí kabině po něm - nadneseně řečeno - létaly třísky...

Po první třetině sobotního zápasu vedli nad Neratovicemi 3:0. Ve druhé zvýšili náskok na 5:1. „Byli jsme jasně lepší a měli to ve své režii,“ rozdýchává ještě dnes kouč osmičky Ladislav Kadaně. „Jenže v hokeji někdy přijdou situace a maličkosti, které jeden tým položí a druhý nakopne. Sebevědomí se najednou přestěhovalo na opačnou stranu.“

Pět minut do druhé pauzy Kadaněho tým inkasoval na 2:5, chvilku na to pak na 3:5. O přestávce byl postupně z klidného projevu slyšet v šatně hlasitý křik trenérů. Nepomohl. Letci třetí třetinu prohráli 1:5 a celkově se soupeřem padli 6:8. S tím soupeřem, proti kterému se očekával plný počet bodů.

„Je těžké pro mě hodnotit tu sobotu ještě teď. Možná jsme si mohli vzít time-out, nevím, jestli by to pomohlo,“ přiznává kouč Kadaně. „Sám jsem to jako hráč zažil několikrát, najednou přestane všechno fungovat. Dvanáctiminutový výpadek nás stál celý zápas.“

I tohle jsou ale zkušenosti, které vás mohou posunout dál, jste-li ochotni si z nich vzít ponaučení. „Doufám, že ano, ale já opravdu nevím, co k tomu víc říct,“ zamyslí se letňanský lodivod a pak přece jenom pokračuje... V kritickém tónu a bez zbytečného kličkování.

„Přijde mi, že někteří jedinci nefárají tak, jak by měli. Přijde mi, že si některé děti závidí a myslí si o sobě bůhví co, že jsou mistři světa. V osmičce už jsou dostatečně velcí hráči, aby si uvědomili, že pokud nebudeme šlapat jako jeden mančaft, nikam se nikdo z nich neposune. Jsou tu hráči, kteří mají ambice přestoupit v budoucnu do větších klubů, ale chci jim říct, že pokud k tomu budou přistupovat takhle, budou prohrávat i další zápasy. A nikdo si jich nevšimne.“

V Ice Areně bylo po sobotním klání hodně dusno a Kadaně přiznává: „Vzteky jsem rozkopal hráčskou i trenérskou šatnu, jak jsem byl frustrovaný. Bylo tam dost negací.“

O den později tým brzy ráno vyrazil na led předposlední Nové Paky, kde si mohl trošku spravit pošramocenou náladu. „Jenže tam to zpočátku vypadalo podobně jako s Neratovicemi. Vedeme 3:0, klidný zápas, najednou přestaneme hrát a po první třetině 3:3.“ Roli favorita nakonec osmáci potvrdili a zvítězili 12:5.

Teď mají jen pár dnů na to, aby se připravili na jeden z nejpikantnějších zápasů sezony. V sobotu vyjedou na led Sparty, která zatím také překvapivě váhá. Za suverénním Libercem je druhá, Letci třetí. Tři nejlepší kluby postoupí dál. „Možná nás čeká jeden z klíčových zápasů o postup,“ ví Kadaně.

Ve skupině ho mají do nadstavby jistý nejlepší tři týmy. Letci po pěti utkáních mají na kontě pouhé dvě výhry, ale panika ještě na místě není.

Důvody k zamyšlení ano.