"Už pět let se tím zabývám a vidím obrovské nedostatky v regeneraci hráčů," všímá si bronzový medailista z MS juniorů 2005. "Všichni neustále zvyšují tréninkové dávky, čímž zatavují svaly, ale už si neuvědomují, že bez kvalitní regenerace se zákonitě dostaví zranění. Což samozřejmě nespočívá pouze v masírování, ale i ve správném protahování."
Toužíte-li po odborné konzultaci, je vám Hluchý k dispozici. Není jen hokejovým koučem, je i osobním a kondičním trenérem a do toho má speciální školení fyzioterapeutickou metodou, včetně tzv. Breussovy metody a Dornovy masáže. O masírování a regeneraci toho hodně ví. No vážně.
Jak se k tomu vůbec dostal?
"Když už jsem měl na Kladně velké zdravotní problémy a hrál jsem poslední sezonu, na jejím začátku mě oslovil kamarád, který se zabývá fyzioterapeutickou metodou. Zkusil jsem si to na vlastní kůži a ohromně to zabralo. Nejdřív jsem to rok studoval a zkoušel si to na svém okolí, pak jsem si sehnal klientelu. S tím kamarádem některé věci konzultujeme dodnes."
Nehraje si na šarlatána a neslibuje zázraky, ale spíš se už několik let věnuje systematickému odbourávání zdravotních problémů spojených s jeho zaměřením. Některé potíže kloubů a obratlů přitom umí odstranit především jemnými technikami uvolňování svalů.
U dorostu se věnuje hlavně základním masážím a uvolnění těla. "Aby došlo k vyplavení toxinů a kyseliny mléčné ze svalů a následně se do nich dostala nová okysličená krev a nové živiny. Když to řeknu zjednodušeně - snažím se po tréninku dostat ze svalu to špatné a dodat mu novou sílu," vysvětluje. "Je to hlavně regenerační složka a hráči se toho snaží maximálně využívat, což je dobře."
Sauna s vířivkou? Jako byste nedělali vůbec nic
Regenerace může být malá věda a podle Hluchého ji rozhodně nepodceňujte. Rozdíl je i v tom, jak se svaly pracovat před tréninkem a po něm, kdy svaly zahřát a kdy protáhnout. Letňanský odborník se během svých masáží snaží hráčům rozšířit obzory i na tohle téma.
"Třeba v oblasti kompenzačních cvičení. Časté problémy vidím u hráčů i ve svalech v oblasti hrudníku, kdy jsou ty prsní příliš zkráceny a ramena jsou v protrakci," dává za příklad. "Pak mají ochablé svaly v oblasti hrudní páteře a fixátory lopatek. Tím pádem často dochází k asymetriím a z toho pramenící bolesti zad. Dalším nedostatek hráčů je v ochablém stabilizačním systému."
Vyprávět by vám mohl i hodiny. Někdy až v příliš odborné terminologii.
Jenže někdejší hráč Kladna či Karlových Varů dobře ví, co říká. A chce varovat před tím, na co sám doplatil. "Budete-li zanedbávat regeneraci a přitom se věnovat profesionálnímu sportu, vaše tělo si jednoho dne vyžádá daň. Je to stoprocentní jistota. Je to jako zákon," vzkazuje.
"A jestli si někdo myslí, že když šest dní v týdnu trénuje a pak to každou středu vyřeší saunou a vířivkou, tak se šíleně plete, protože pro regeneraci tím pádem neudělal skoro nic," dodává zcela upřímně Hluchý. "Je to má zkušenost a je na každém, jestli si tuhle radu vezme k srdci. Já sám jsem ty informace neměl. Dnes bych si za to dal pár facek, ale už to bohužel nezměním."